Franca dhe Gjermania nuk zhgënjejnë, Belgjika dhe Holanda bien

Në ditën e 4-ët të Ligës së Kombeve, Franca konfirmon pozicionin e saj, duke fituar 2-1 ndaj Belgjikës. Gjithçka u vendos nga dopieta e  Kolo Muani, Openda shënoi për belgët.

Francezët triumfuan kështu në transfertë duke iu përgjigjur kështu fitores së Italisë (4-1 ndaj Izraelit). Skuadra e Deschamps ngjitet në kuotën e 9 pikëve (-1 nga Italia), ndërsa Belgjika mbetet me 4 pikë.

Edhe Gjermania buzëqesh falë fitores 1-0 ndaj Holandës të firmosur nga Leëeling. Në Allianz Arena të Mynihut, Gjermanisë iu deshën vetëm dy minuta për të thyer bllokimin dhe për të kaluar në avantazh me Leëeling, i shërbyer me inteligjencë nga Gnabry: goli fillimisht u vërtetua, por më pas VAR-i thirri arbitrin dhe e bëri atë ta anulonte për një pozicion jashtë loje.

Megjithatë, në pjesën e dytë Leëeling shënoi sërish, 1-0 për gjermanët: këtë herë gjithçka ishte në rregull. Në minutën e 77-të erdhi rasti i parë i madh për Holandën: Xavi Simons tentoi një gjuajtje nga distanca, por shpresat e tij u rrëzuan në traversë.

Në minutën e 90-të ishte Baumann ai që shpëtoi 1-0, i kujdesshëm për të mos e lënë veten të kapërcehej nga tentativa e Malen. Gjermania merr kështu një fitore të merituar dhe ngjitet në 10 pikë në grup, duke lënë Holandën në 5.